DOLAR 33,0974 0.14%
EURO 36,1606 0.32%
ALTIN 2.553,07-0,32
BITCOIN 20066972,91%
Kahramanmaraş
25°

AÇIK

03:43

İMSAK'A KALAN SÜRE

BAKANLARIMIZ

ABONE OL
7 Mart 2022 09:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAKANLARIMIZ

  Kahramanmaraş ve çevresinde başta Oğuzların Avşar, Bayat ve Beydili boylarından olmakla birlikte 24 Oğuz boyunun tamamına mensup ahali yaşar. Türk boylarının tamamı milliyetçi-Muhafazakâr insanlardır. Yaşadığı yurtlarını kutsal bilir, barışta abat etmeye, savaşta ise canları pahasına korumaya (müdafaa etmeye) çalışırlar.

  Siyasetin dışında yaptıkları her işten yüzlerinin akıyla çıkarlar. Siyasete akılları pek ermez. Kulis yapmazlar. Siyasetçilerden, Bakanlardan, Başbakanlardan kolay kolay bir şey isteyemezler. Bu yüzden kurulan Cumhuriyet Hükümetlerinde Maraşlı bir Bakan pek bulunmaz. Siyaseten sahipsiz olan Maraş’ın genel bütçelerden aldığı pay ise hep güdük kalmıştır.

   İlk Bakanımız Tıp Doktoru Kemali  BAYAZIT (D. 1903, İstanbul – Ö.  19 Mart 1972) olmuştur.  Kemali BAYAZIT 17 ve 18’inci Hükümetlerin Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görev yapmıştır. Kahramanmaraş’ın ilk Devlet Hastanesi Kemali Bayazıt’ın Bakanlığı döneminde yapılmıştır. Sayın Bakanımızın bir başka Kahramanmaraşlı Tıp Doktoru, Kardiyoloji Profesörü Kemal Bayazıt (11.03.1930-26.06.2019) ile sadece isim benzerliği vardır.

İkinci Bakanımız Hukukçu Ali Adnan KARAKÜÇÜK (D. 1927 Kahramanmaraş – Ö. 2005 İzmir) olmuştur. XII. Dönem Maraş Milletvekili olarak Meclise girer. 34. ve 35. Hükümetlerde ‘Gençlik ve Spor Bakanı’ olarak görev yapar. Kahramanmaraş Şehir Stadyumu ve birçok Spor Tesisinin yapımı Sayın Bakanımızın döneminde gerçekleşir.

   Üçüncü Bakanımız Prof. Dr. Mehmet SAĞLAM ( 15 Mart 1938’de Kahramanmaraş Göksun’da  doğdu. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Başkanı, YÖK Başkanı, Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 20, 21. Dönem Kahramanmaraş Milletvekilliği yaptı. 54. Hükümet’te Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüttü. Bakanlığı döneminde Kahramanmaraş’ a 16 tane çok proglamlı lise kazandırdı.

   Dördüncü  Bakanımız Sayın Ali DOĞAN (D. 1947 Kahramanmaraş) olmuştur. Bürokrat, XX. ve XXI. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili olarak Meclise girer. 1999 seçimleri sonrası kurulan kabinede Devlet Bakanlığı görevini üstlenir. Vakıflar kendisine bağlanır. Sayın Ali DOĞAN Döneminde Kahramanmaraş hiçbir dönemde almadığı kadar hizmet alır.

Beşinci  Bakanımız  Veysi KAYNAK (d. 1962 Kahramanmaraş) olmuştur. Sayın Veysi Kaynak, 2007 Türkiye genel Seçimleri’nde AK Parti Kahramanmaraş milletvekili olarak meclise girdi. AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği ve Muhsin Yazıcıoğlu Kazası Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevlerini üstlendi. Ayrıca Türkiye – Bahreyn Parlamentoları Dostluk Grubu Başkanlığı görevini de yürüttü. BM Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Akademisi (IACA) Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Kaynak Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel Seçimleri’nde tekrar AK Parti Kahramanmaraş milletvekili olarak meclise girdi. Adalet Bakanı yardımcısı oldu ve bu görevini 2015 yılında kadar sürdürdü. Kaynak, 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükümeti’nde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

   Altıncı Bakanımız  Mahir ÜNAL (D. 1966 Elbistan) oldu. Ünal, 2011 Genel Seçimleri’nde Kahramanmaraş’tan Milletvekili seçilerek Meclise girdi. Halen Kahramanmaraş Milletvekili olarak görev yapmaktadır. 64. Hükümet’te Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini yürütmüştür.

Yedinci ve halen görev yapan Bakanımız Sayın Vahit KİRİŞÇİ (d.1960 Kahramanmaraş) oldu. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995’te doçent, 2001’de profesör oldu. 22. Dönemde Adana Milletvekili olarak Meclise girdi.

   Sayın KİRİŞÇİ de önceki Bakanlarımız gibi öz be öz Maraşlıdır. Merhum Mustafa Kirişçi abimizin oğlu, Albay namıyla tanınan ve Maraşlılar tarafından çok sevilen Muammer Kirişçi kardeşimizin küçüğüdür. Vahit Beyin yeni görevi hayırlı olur inşallah. Sayın Bakanımıza içtenlikle başarılar diliyorum. Rabbim şehrimize, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin inşallah. İsimlerini saydığım ve sayamadığım ülkemize hizmet edenlerden Allah razı olsun. Allah yar ve yardımcıları olsun.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.