DOLAR 32,9957 -0.14%
EURO 36,1014 0.02%
ALTIN 2.556,05-0,20
BITCOIN 20107673,81%
Kahramanmaraş
25°

AÇIK

03:43

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eğitim Hatırlatmaları

ABONE OL
5 Eylül 2022 12:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim Hatırlatmaları

Yaz tatili dediğimiz Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları çabucak geçiverdi. Haftaya (12 Eylül) İlk ve Orta dereceli okullarımız eğitim öğretime başlayacak. Milyonlarca Öğrenci ve Öğretmen sınıfları dolduracak. Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı takvimini açıkladı.

Bakan Özer’in açıklamasına göre, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacak ve 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek. 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında yarıyıl tatili 23 Ocak-3 Şubat 2023 tarihleri arasında yapılacak.14-18 Kasım 2022’de birinci, 17-20 Nisan 2023’te ikinci ara tatil yapılacak. Ayrıca ikinci ara tatil, 21 Nisan’da başlayacak Ramazan Bayramı tatiliyle birleşecek.

12 Eylül 2022 Pazartesi günü öğrenciler okula başlayacak. Öğrencilerin herhangi bir sorunla karşılaşmaması için. Yetkili kişiler gerekli önlemleri mutlaka almıştır diye düşünmek istiyoruz. Öğrencilerimiz en fazla 30 kişilik sınıflarda, alanında uzmanlaşmış öğretmenlerin rehberliğinde akademik, sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikleri yapabileceklerdir diye umut ediyoruz. Kısacası;

Okullarımızda yapılması gereken bakım ve onarımlar bitirilmiştir!

Ders araç ve gereçleri tamamlanmıştır!

İdareci, Öğretmen ve Yardımcı Personel atamaları yapılmıştır!

Öğrenciler evlerine en yakın okullarda okuyabileceklerdir!

Okullarımızda boş geçen ders olmayacaktır!

Okullarımızda her türlü sağlık ve güvenlik önlemleri alınmıştır!

Öğrenci kantinleri öğrencilerin sağlıklı beslenmesine uygun bir hale getirilmiştir!

Okul Servislerinde öğrencilerin can güvenliği sağlanmıştır!

Bu saydığımız önlemler alınmadıysa hem çok canımız yanar (öğrenci kazaları hatta ölümler) hem de eğitim öğretim gerçekleşmeden koca bir yıl daha heba olur gider.

Sıraladığımız önlemler elbette Özel Okullarımız için de geçerlidir. Özel okullarda mutlaka binalar eğitim öğretim için hazır durumdadır. Ancak yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle öğrenci kayıpları devam etmektedir. Öğrencilerden alınan ücretlerin dışında hiçbir geliri olmayan özel okullarımız açıkladıkları ücret ortalamasıyla gerektiği kadar öğrenci kaydı yapamazlar ise büyük sıkıntı yaşarlar.

Ulusal basında; Ağustos ayında personeline maaş ödeyemeyen onlarca okul olduğu yazılıp çiziliyor. Ağustos ayında maaş ödeyemeyen kurumlar 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonunu göremezler. MEB, Büyük fedakârlıklarla açılan Özel Okullarımızın ekonomik durumlarıyla yakinen ilgilenmeli, parasal sıkıntı çekenlere destek vermelidir.

Yoksa yıl içerisinde el değiştiren ve kapanan özel okullar gündemden düşmeyecektir. Eğitim sorunlarımız maalesef azalmıyor. Her ne kadar ders kitapları ücretsiz dağıtılsa da sorunlar bununla bitmiyor. Kılık kıyafet, spor, müzik ve görsel sanatlar gibi ders materyalleri, servis ve yemek ücretleri çok yüksek.

İlk ve orta öğretimdeki durumu tam olmasa da özetlemiş olduk. Meselenin birde ‘yükseköğretim’ boyutu var.

12 yıl boyunca Üniversite Sınavlarına hazırlanacaksın. Sonunda istediğin veya istemediğin bir bölümü kazanıp anadan, babadan, yardan ayrılarak kazandığın okulun bulunduğu şehre göç edeceksin.

İliklerine kadar yalnızlığı yaşayacaksın. Hayatın sorunlar yumağına dönüşecek. Sağlık, barınma, gündelik ihtiyaçlar, ders çalışma, ulaşım seni canından bezdirecek. Çamaşır, ütü, yemek pişirmek, bulaşık yıkamak hiç hoşuna gitmeyecek.

Çevreye bir türlü alışamayacaksın. Her konuda uyum problemi yaşayacaksın. Gelecek kaygısı nefsini kesecek. ‘Başarılı olabilecek miyim, iş bulabilecek miyim, kendimi geçindirebilecek miyim, bir aile kurabilecek ve onların ihtiyaçlarını karşılayabilecek miyim’ gibisinden yüzlerce benzer soru seni yiyip bitirecek.

Gençlerimizin karşılaşacağı aklıma gelmeyen daha yüzlerce sorun var. Ama yılmak yok. Pes etmek hiç yok. Anne ve babalar çocuklarının en ufacık kaygılarıyla bile ilgilenmeli. Problem büyümeden çözülmeli. Üniversitelerimizde gerçekten çok iyi dizayn edilmiş rehberlik servisleri var. Öğrencilerimiz bu servislerden mutlaka yararlanmalı.

Yeni eğitim öğretim yılı hayırlara vesile olsun. Allah ‘Hepimizin Yar ve Yardımcısı Olsun.’

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.