DOLAR 33,0978 0.09%
EURO 36,3341 0.32%
ALTIN 2.626,110,47
BITCOIN 2132089-2,28%
Kahramanmaraş
25°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İnsan Olmak

ABONE OL
31 Ocak 2022 10:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 İnsan Olmak

Uzun uzun bilimsel araştırmalara gerek yok, herhangi bir televizyon kanalından haber dinlerseniz rahatlıkla aynı kanıya varırsınız. Görünen manzara; her kesin acımasızca bir birini yediği, kanını içtiği, birkaç kuruş için bir birini boğazladığı Türkiye gerçeğini görmenize yeterde artar bile.

Yazıma başlık olarak aldığım sözün sahibi, İsmet Özel Beyefendi. Tanımayanlar için kısa açıklamada bulunursam şunları yazabilirim. 19 Eylül 1944 tarihinde Kayseri’de doğan İsmet Özel şair ve yazar kimliğiyle tanınır. Bir süre Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenim gördükten sonra, Hacettepe Üniversitesine devam eder. Bu üniversitenin Fransız Dili ve Edebiyatı’ndan mezun olur.

Uzun yıllar Devlet Konservatuarı’nda Fransızca okutmanlığı yapar. Ataol Behramoğlu ile Halkın Dostları dergisini kurar ve yönetir. 1963 yılından itibaren şiirleri yayımlanmaya başlar. 1974 yılına kadar sol görüşlü birisidir. 1974’te düşünsel ve ruhsal bir değişim yaşar, yazı hayatına İslami düşünce çerçevesinde devam eder. Bu tarihten itibaren Türk ve İslam düşünce tarihine altın değerinde sözler kazandırır.

Türkiye’de insanlar, insan olmayı değil zengin olmayı seçtiler.

— İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

— Eğer öte dünyada makbul olacağı kabul edilen vasıflar bu dünyada üstünlük tesis etmenin aleti haline gelmiş ise ahret sarf edilmiş olur.

— Türk milleti tarihe damgasını istiklâl harbi ile vurdu. İstiklâl harbi İstiklâl Marşı’nın temin ettiği mantık ve iradeyle kazanıldı.

— Siyasetin bütün iniş çıkışı bir yandan kurtların, diğer yandan çakalların devlete karşı toplumu, topluma karşı devleti koz olarak kullanışına ayarlanmıştır.

— Siyasetteki bu iniş çıkıştan başı dönen Türk toplumu bir türlü hem güvenliğini, hem de özgürlüğünü bir arada, birlikte istediğini ve biri için diğerini feda etmek mecburiyetinde olmadığını söylemez, söyleyemez.

— Kâfirle çatışmayı göze alan Müslüman’a ‘Türk’ denir.

—Oğul vermeyen bir arı kovanı gibidir Türkiye. Bal yapmaz bir arı türünün kovanı!

— Yarım yüzyıldır olup bitenden anlaşılan şu ki Türk siyasetinde yön tayin edici gibi görünen yaklaşımları benimseyenler gerçekte yön saptırıcı bir güce mahsus gizli niyetin kurbanı olmuşlardır.

Bu yazıyı kaleme almamın sebebi elbette İsmet Özel’i tanıtmak değildir. Neden bu denli; sabırsız, hoşgörüsüz, anlayışsız, haktan ve hakikatten uzak, yalan, dolan ve riya girdabına battık diye düşünürken birden ‘Türkiye’de insanlar, insan olmayı değil zengin olmayı seçtiler’ sözü çıkınca karşıma heyecanlandım.

Çocukluğumuzda bizleri koruyan, kollayan, kendi yiyeceklerini yemeyip bizlere yediren, giymeyip bizlere giydiren komşularımız, o iyi insanlar maalesef yok olup gittiler. Yerlerini ne bulurlarsa yutan ve hiç doymayan yamyamlar aldı maalesef. Evliyalar ülkesi, İslam’ın son kalesi sayılan Türkiye ne yazık ki hırsızlar, uğursuzlar, dolandırıcılar, sapıklar, tacizciler, caniler ve teröristler ülkesine dönüşüverdi ne yazık ki.

Cennet mekân İsmet Özelin dediği gibi; İnsan olmayı terk edip zengin olmayı seçerseniz gözünüz ve gönlünüz elbette bir türlü doymaz.  Zengin olabilirsiniz ama asla mutlu olamazsınız. Bu illet ve bela bir gün gelir ayrım yapmadan hepimizin canına okuyacaktır. Çözüm, onu bunu korkutmak, tehdit etmek, birilerini ötekileştirmek yerine yeniden insan olmayı hatırlamaktadır.

Değişim asla zor değildir, yeter ki değişmek isteyin…

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.