DOLAR 33,0986 0.08%
EURO 36,2974 0.22%
ALTIN 2.625,170,44
BITCOIN 2140148-1,56%
Kahramanmaraş
25°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MİLLETVEKİLİ AYCAN;”DEPREMDE “DEVLET YOKTU DEMENİN BİR ANLAMI YOK” HEPİMİZ ORADAYDIK
  • Habernik
  • Gündem
  • MİLLETVEKİLİ AYCAN;”DEPREMDE “DEVLET YOKTU DEMENİN BİR ANLAMI YOK” HEPİMİZ ORADAYDIK

MİLLETVEKİLİ AYCAN;”DEPREMDE “DEVLET YOKTU DEMENİN BİR ANLAMI YOK” HEPİMİZ ORADAYDIK

ABONE OL
2 Mart 2023 15:54
MİLLETVEKİLİ AYCAN;”DEPREMDE “DEVLET YOKTU DEMENİN BİR ANLAMI YOK” HEPİMİZ ORADAYDIK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MİLLETVEKİLİ AYCAN;”DEPREMDE “DEVLET YOKTU DEMENİN BİR ANLAMI YOK” HEPİMİZ ORADAYDIK MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan TBMM sö alarak bir konuşma yaptı. Aycan konuşmasında şunları belirtti;”Sayın Başkan, sayın milletvekilleri; 6 Şubatta Kahramanmaraş Pazarcık ve Kahramanmaraş Elbistan’da oluşan depremler nedeniyle gündem dışı söz almış bulunuyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. 
    Evet, çok büyük bir depremdi ve depremlerin yüzeyel olması ayrı bir sorundu. Aynı zamanda 2 büyük depremin olması da ayrı bir felaket boyutuydu. Herhâlde, bildiğim kadarıyla, dünyada böyle bir örnek yok. Dokuz saat arayla aynı bölgede 2 büyük depremin olmasının bildiğim kadarıyla başka bir örneği yok. 
    Elbette çok büyük bir depremdi. 45 bin insanımız, kardeşimiz vefat etti. Bundan daha büyük bir felaket yok. Onun için, sayının 45 bin olması yetmiyormuş gibi “100 bindi. Rakam saklanıyor.” demenin de bir anlamı yok. Benim için 1 bile fazla. Eğer 1 kişi depremde öldüyse bu felaket değil midir, yeterli değil midir felaket olarak kabul etmek için? 45 bin kardeşimiz vefat etti. Tabii, depremi konuşmalıyız, daha çok konuşmalıyız çünkü Kahramanmaraş fay hattı üzerindedir, Hatay fay hattı üzerindedir. Tarihte de çok büyük depremler olmuştur, gelecekte de maalesef olacaktır. Şimdi, “Biz söylemiştik, deprem olacaktı.” demenin de bir anlamı yok; olacak. Şimdi, herkes biliyor ki ülkemizde depremler olacak. 6 Şubattan beri tüm ülkemizde 11 bin deprem oldu, bu depremler olacak. Ülkemizin dörtte 3’ü deprem bölgesidir, onun için depremlere hazırlanmamız lazım, daha kötüsüne de hazırlanmamız lazım, Allah korusun daha kötüsüne de hazırlanmamız lazım. Onun için depremleri konuşalım, hep konuşalım ama yapıcı konuşalım. Bilindiği gibi depremler “deprem öncesi yapılacaklar, deprem sonrası yapılacaklar, depremden sonra ilk bir haftada yapılacaklar, bir ay sonra yapılacaklar” diye değerlendiriliyor. Konuşalım ama yapıcı konuşalım, ne yapacağımızı konuşalım, nasıl önlem alacağımızı konuşalım, neyi iyi yaptık, neyi iyi yapamadık, neden yapamadık; bunları konuşalım.
    Şimdi, bu teorik konuşmalarla olmuyor, gerçek ortada. Ben de deprem konusunda eğitim almış bir kişiyim, fakültede afet tıbbı dersi anlatıyordum, olağanüstü hâllerde sağlık hizmetini anlatırım. Düzce depreminde, Gölcük depreminde Sağlık Bakanlığında Genel Müdürdüm ve kriz koordinatörüydüm. Altı ay boyunca Gölcük depreminde ve Düzce depreminde Sağlık Bakanlığının kriz koordinatörüydüm. Şimdi, “Depremde yoktunuz.” demenin, “Devlet yoktu.” demenin hiç kimseye bir faydası yok. Örneğin, Gölcük depreminde üçü beş geçe olmuştu deprem, biz üç buçukta Sağlık Bakanlığında toplanmıştık ve rahmetli Sayın Bakanımız Osman Durmuş’la birlikte deprem bölgesine gittik, saat yedi buçukta Sakarya’daydık. Başbakan Yardımcısı, Genel Başkanımız görevinin başındaydı. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit saat 17.00’de Kocaeli’ndeydi.
    Şimdi, “Depremde devlet yoktu.” demenin bir anlamı yok, hepimiz oradaydık. Ben orada olan herkese teşekkür ediyorum. Türk milleti oradaydı; bir kısmı fiziken oradaydı, bir kısmı manevi olarak oradaydı. Eğer bakanları kastediyorsanız, bakanlar da oradaydı. Süleyman Soylu sabah sekizden itibaren Maraş’taydı, diğer bakanlar sahadaydı. Şimdi, “Devlet yoktu.” demenin hiçbir faydası yok, anlamı da yok; devlet de oradaydı, millet de oradaydı, herkes elinden geleni yapmaya çalıştı.
    SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) – Kuyruklu yalan! 
    SEFER AYCAN (Devamla) – Gereksiz işlerle uğraşmanın anlamı yok, “yalan” demenin de anlamı yok; herkes oradaydı, devlet oradaydı, millet oradaydı. Herkes elinden geleni yaptı.
    (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)
    BAŞKAN – Tamamlayalım lütfen. 
    SEFER AYCAN (Devamla) – Onun için birbirimize moral vermeye ihtiyacımız var, birbirimizin elinden tutmaya ihtiyacımız var, birlik olmaya ihtiyacımız var, hep birlikte bu kötü günleri ortadan kaldırmak için mücadele etmeye ihtiyacımız var. Evet, yastayız ama yastan çıkmamız lazım; devleti, milleti yeniden ayağa kaldırmamız, yeniden inşa etmemiz lazım. Kahramanmaraş’ı canlandırmamız lazım, tekrar dondurma yapmamız lazım. Hatay’a mutlaka gidip Hatay’ın mutfağından yememiz lazım; oraları ziyaret etmemiz lazım, oraları tekrar yaşanılır hâle getirmemiz lazım, daha iyisini yapmamız lazım, daha sağlamını yapmamız lazım, daha müreffeh bir şekilde geleceğe bakmamız lazım. 
    Teşekkür ediyorum” dedi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.